„Ajurweda” (ayurveda) znaczy „wiedza o życiu”, bądź „sztuka życia”. Jest to sanskrycki termin, gdzie „ajus” znaczy życie, a „veda” wiedzę, mądrość. … Ajurweda tak jak Tantra to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed pięciu tysięcy lat.
Joga, tantra, ayurveda – 3 siostry
Shiroabhyanga – masaż głowy
Masaż głowy jest znanym i stosowanym od stuleci zabiegiem w Indiach. Hindusi regularnie masują swoje głowy. Taki zabieg można sobie zafundować na ulicy, na bazarze czy na plaży. Również w ajurwedzie masaż głowy, szyi i ramion odgrywa bardzo ważną rolę uzdrawiającą. Stanowi integralną część najważniejszego masażu całego ciała nazywanego Abhjangą, który zaczyna się właśnie wymasowaniem głowy, ale również jest niezależnym zabiegiem.
Jest masażem wykonywanym w pozycji siedzącej.
Zgodnie z Ajurwedą głowa to ważny ośrodek energii w ciele. Na głowie mamy ważne centra energetyczne – trzecie oko (odpowiada za naszą intuicję) oraz czakrę korony na samym szczycie głowy (odpowiada za połączenie z universum, poczucie jedność ze Wszechświatem). To tu swoją siedzibę ma prana, czyli subtelna energia, która kontroluje i wzmacnia nasze zmysły, inteligencję, a przede wszystkim układ nerwowy. Zakłócenie prawidłowego przepływu prany spowodowanego niezdrowym stylem życia, nieodpowiednią dietą, napięciami i lekami, które nam towarzyszą i są częścią współczesnego życia, powoduje blokady wywołując uczucie napięcia i stresu.
Masaż głowy jest zabiegiem, który przywraca równowagę energii w ciele. Doskonale działa na naszą psychikę, uspokaja, relaksuje umysł i ciało. Likwiduje nagromadzone napięcia mentalne i fizyczne. Na naszej głowie znajdują się również liczne punkty witalne (akupresurowe) w ajurwedzie nazywane marmami, stymulując je oddziałujemy na odpowiednie organy wewnętrzne.
Masowanie głowy jest również zabiegiem pielęgnacyjnym, do którego używa się odpowiednich olejów dobieranych do typu ciała lub rodzaju włosów. Masaż skóry czaszki pobudza krążenie krwi, dzięki temu odżywia i oczyszcza skórę głowy z toksyn, wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich porost zapobiegając przedwczesnemu łysieniu i siwieniu.
Korzyści z masażu głowy:
działanie terapeutyczne
przywraca równowagę energetyczną organizmu
zapewnia głęboki relaks, eliminuje stres i usuwa zmęczenie
pomaga w leczeniu bólów głowy, bezsenności, problemów z koncentracją i pamięcią
łagodzi napięcia mięśniowe: głowy, szyi i barków
odżywia i poprawia kondycję skóry i włosów, pobudza ich porost, opóźnia siwienie i łysienie
poprawia wydolność układu krwionośnego
dotlenia organizm
usuwa toksyny
źródło : ayuveda.com.pl
Zapraszam na mój autorski masaż głowy, połączenie tantrycznego dotyku z ajurwedyjską metodą masażu
Przyjadę do Ciebie (Warszawa i okolice), zapraszam do siebie
PRZEZ MOJE DŁONIE PRZEMAWIA BÓG, SĄ BEZGRANICZNIE BŁOGIE. TE DŁONIE SKRYWAJĄ WSZYSTKIE UZDRAWIAJĄCE TAJEMNICE, KTÓE ŁĄCZĄ SIĘ W CAŁOŚĆ W DELIKATNYM DOTYKU.
RYG VED
Marta Skrok
Absolwentka VIII Szkoły Liderek, Alchemii Życia w Manaya’s Healing u Mara Manaya (Marta Jezierska), Trenerka metody GOŚĆ – GŁOS, ODDECH, ŚMIECH, CISZA w Akademii Radosnego Życia oraz Absolwentka kursu MBSR mindfulness. W 2018 roku zorganizowała Konferencję Smakuj Życie z Beatą Pawlikowską, w której udział wzięło blisko 200 Kobiet.